Faculty Senate Membership

Underlined names are newly-elected or re-elected for a term starting in January 2017; names marked by an asterisk (*) are serving for a second consecutive term; year in parentheses, i.e., (14), after a Senators name indicates year present continuous membership began, in January unless otherwise indicated. Typically, terms expire on December 31 of the year indicated at the head of each column. Bolded entries indicate mid-year replacements whose terms will expire on December 31 of the current year.

2017 2018 2019
AGRICULTURAL SCIENCES
*James Cassidy, Crop & Soil Science (15) Jeff Chang, Botany & Plant Pathology (16) Jennifer Field, Environmental & Molecular Toxicology (17)
Ricardo Mata-Gonzalez, Animal & Rangeland Science (15) Penny Diebel, Applied Economics (16) Selina Heppell, Fisheries & Wildlife (17)
Robert McGorrin, Food Science & Technology (15) Katie Gaebel, Agricultural Sciences Administration (16) TBA (v. Rao)
Jay Pscheidt, Botany & Plant Pathology (15) Lisbeth Goddik, Food Science & Technology (16) Staci Simonich, Environmental & Molecular Toxicology (17)
Jeff Sherman, Outreach & Engagement (15) Patrick Hayes, Crop & Soil Science (16)  
  Dana Sanchez, Fisheries & Wildlife (16)  
 
ASSOCIATED FACULTY
*Jackie Bangs, International Programs (12) Jack Breen, Agricultural Science/Marine Science Business Center (16) Alfonso Bradoch, Extended Campus (17)
*Anne Gillies, Equity & Inclusion (12) Kim Calvery, Post Award Administration (16) *Gigi Bruce, Special Assistant to the Provost (14)
Rebecca Mathern, Registrar's Office (15) Michael Hansen, Budget & Fiscal Planning (16) Shannon Riggs, Extended Campus (17)
Janet Nishihara, Academic Success & Engagement (15) Chrysanthemum Hayes, Undergraduate Studies (16)  
Linda Powell, Finance & Administration (15) Kay Sagmiller, Center for Teaching & Learning (16)  
Linda Sather, Human Resources (15)    
Shelly Signs, University Events (15)    
Tracey Yee, Human Resources (15)    
 
BUSINESS
Pauline Schilpzand (15) Christopher Akroyd (16) Brigitte Cluver (17)
Inara Scott (15) Amy Bourne (16) Violetta Gerasymenko (17)
    Malcolm LeMay (17)
    Charles Murnieks (17)
 
CASCADES
Yong Bakos (17) Chris Wolsko (16) Chris Hagen (17)
 
EARTH, OCEAN & ATMOSPHERIC SCIENCES
Alan Mix (15) Andrew Meigs (16) Edward Dever (17)
Angelicque White (v. Haggerty) (16) Tuba Ozkan-Haller (16)  
 
EDUCATION
Lucy Arellano (16) Jennifer Bachmen (16)  
 
ENGINEERING
Kate Hunter-Zaworski, Civil & Construction Engineering (15) Roberto Albertani, Mechanical & Industrial Engineering (16) Matthew Johnston, Electrical Engineering & Computer Science (17)
Jonathan Istok, Civil & Construction Engineering (16) Brian Bay, Mechanical & Industrial Engineering (16) Christine Kelly, Chemical, Biological & Environmental Engineering (17)
Goran Jovanovic (v. Metoyer), Chemical, Biological & Environmental Engineering (16) John Gambatese, Civil & Construction Engineering (16) Kartikeya Mayaram, Electrical Engineering & Computer Science (17)
*Un-Ku Moon, Electrical Engineering & Computer Science (15) Michael Scott, Civil & Construction Engineering (17) Nancy Squires, Mechanical & Industrial Engineering
Rob Stone, Mechanical & Industrial Engineering (15) Dorthe Wildenschild, Chemical, Biological & Environmental Engineering (16) Harry Yeh, Civil & Construction Engineering (17)
Kagan Tumer (v. Brekken) (17)    
 
EXTENSION
Carolyn Ahton, Benton County (15)    
Robin Galloway, Linn County (15)    
Willie Riggs, Klamath County (15)    
 
FORESTRY
Scott Leavengood, Wood Science & Engineering (15) Tamara Cushing, Forest Engineering, Resources & Management (16)  
  Chris Knowles, Wood Science & Engineering (16)  
  Dave Shaw, Forest Engineering, Resources & Management (16)  
 
HATFIELD MARINE SCIENCE CENTER
  Sarah Henkel (16)  
 
LIBERAL ARTS
TBA (v. Carson) Natchee Barnd, Ethnic Studies (16) Amy Below, Political Science (17)
Lori Cramer, Sociology (12) Bradley Boovy, World Languages & Culture (16) Patti Duncan, Women, Gender & Sexuality Studies (17)
Eric Dickey, Liberal Arts Administration (17) TBA (v. Bottaro) Juan Herrera, Ehtnic Studies (17)
Qwo Li Driskill, Graphic Design (17) Marisa Chappell, History (16) *Joseph Orosco,  Philosophy (14)
*Evan Gottlieb, School of Writing, Literature & Film (12) Michelle Inderbitzin, Sociology (16) *Dwaine Plaza, Sociology (14)
Joan Gross, Anthropology (14) Mata Maldonado, Ethnic Studies (17) Larry Roper, Liberal Arts Administration (17)
Tristan Shay (v. Helle), Liberal Arts Student Services (16) Nana Osei-Kofi, Difference, Power & Discrimination (16) Juan Antonio Trujillo, World Language & Cultures (17)
 
LIBRARY
  Steve Van Tuyl (16)  
 
PHARMACY
  Aleksandra Sikora (16) *Roberto Linares (14)
 
PUBLIC HEALTH AND HUMAN SCIENCES
Viktor Bovbjerg, Biological & Population Health Sciences (16) Kimberly Hannigan-Downs, Biological & Population Health Sciences (17) Jeffrey Bethel, Biological & Population Health Sciences (17)
Susan Carozza, Biological & Population Health Sciences (16) Gloria Krahn, Public Health & Human Sciences Administration (16) Jeff Luck, Social & Behavioral Health Sciences (17)
Anthony Wilcox, Biological & Population Health Sciences (15) Joonkoo Yun, Biological & Population Health Sciences (16) Michelle Mahana, Public Health & Human Sciences Administration (17)
 
ROTC
TBA (v. Nisbett)    
 
SCIENCE
Kevin Gable, Chemistry (15) Mary Beisiegel, Mathematics (16) Bill Bogley, Mathematics (17)
*Henri Jansen, Physics (12) Vrushali Bokil, Mathematics (16) Adel Faridani, Mathematics (12)
*Andy Karplus, Biochemistry & Biophysics (12) Vincent Remcho, Chemistry (17) Stephen Giovannoni, Microbiology (17)
Devon Quick, Integrative Biology (15) Elaine Cozzi, Mathematics (17) Alix Gitelman, Science (17)
Enrique Thomann, Mathematics (15) Holly Swisher, Mathematics (17) *David McIntyre, Physics (14)
*Virginia Weis, Integrative Biology (12) Janet Tate, Physics (16) Mina Ossiander, Mathematics (17)
    Lyn Riverstone, Mathematics (17)
 
STUDENT AFFAIRS
Teresita Alvarez-Cortez, University Housing & Dining Services (15) Stephen Jenkins, University Housing & Dining Services (16)  
Daniel Newhart, Vice President for Student Affairs (15) Damoni Wright, Student Leadership & Involvement (16)  
 
VETERINARY MEDICINE
Michael Huber (16) Jana Gordon (16)  
     
Ex-Officio Members Senate Officers Executive Committee
Ron Adams, Interim OSU Provost & Executive Vice President Bob Mason, President John Becker-Blease '17
Rachel Grisham, ASOSU President Jon Luis Dorbolo, President-Elect David Bernell '17
Jay Noller, Interinstitutional Faculty Senator Kate Halischak, Immediate Past President Dwaine Plaza '17
Ed Ray, OSU President Michael Beachley, Parlimentarian Jeff Sherman '17
John Becker-Blease   John Bailey '18
David Bernell   JoAnne Bunnage '18
JoAnne Bunnage   Devon Quick '18
John Bailey    
Roger Nielsen    
 
Interinstitutional Faculty Senate    
Dwaine Plaza '17    
Roger Nielsen '18    
Jay Noller '19    
 
Total Faculty Senators: 132