Membership, 2015-2017

Underlined names are newly-elected or re-elected for a term starting in January 2015; names marked by an asterisk (*) are serving for a second consecutive term; year in parentheses, i.e., (10), after a Senators name indicates year present continuous membership began, in January unless otherwise indicated. Typically terms expire on December 31 of the year indicated at the head of each column. Shaded entries indicate mid-year replacements whose terms will end in December of the current year.

A PDF of the membership list can be found here.
 

2015 2016 2017

AGRICULTURAL SCIENCES

Nancy Allen, Fisheries and Wildlife (13) Jeffry Hino, Extension & Experiment Station Communications (14) Susan Capalbo, Applied Economics (15)
Jeff Chang, Botany & Plant Pathology (07/13) Jay Noller, Crop and Soil Science (14) * James Cassidy, Crop & Soil Science (15)
Guillermo Gianncio (v. Dreher), Fisheries & Wildlife (09/15) Sujaya Rao, Crop and Soil Science (14) Ricardo Mata-Gonzalez, Animal * Rangeland Sci. (15)
Lisbeth Goddik, Food Science & Technology Extension (13) John Selker, Biological & Ecological Engineering (16) Robert McGorrin, Food Science & Technology (15)
Melodie Putnam, Botany & Plant Pathology (13) * Bernadine Strik, Horticulture (16) Jay Pscheidt, Botany & Plant Pathology (15)
    Jeff Sherman, Outreach & Engagement (15)
 

ASSOCIATED FACULTY

Roger Admiral, Forestry & Oceanic Business Center (13) Gigi Bruce, Provost's Office (16)  * Jackie Bangs, International Programs (12)
Rick DeBellis (v. Almquist), Enrollment Management (02/15) * Donna Chastain, Human Resources (11) * Anne Gillies, Equity & Inclusion (12)
Salvador Castillo, Institutional Research (13) Karren Cholewinski, Budget & Fiscal Planning (14) Rebecca Mathern, Registrar's Office (15)
Clare Creighton, Academic Success Center (15) Kim Cholewinski, Health Sciences Business Ctr. (15)  Janet Nishihara, Academic Success & Engagement (15)
Mark Huey, Office of the President (15) Shirley Chow, Research Office (14) Linda Powell, Finance & Administration (15)
Lucas Turpin, Technology Support Services (13) * Jon Dorbolo, Media Services (11)  Linda Sather, Human Resources (15)
  Scott Etherton, Equity and Inclusion (14) Shelly Signs, University Events (15)
  Robin Pappas, Center for Teaching & Learning (15) Tracey Yee, Human Resources (15)
 

BUSINESS

Byron Marshall (13) John Becker-Blease (14) Pauline Schilpzand (15)
Michele Swift (13) Keith Leavitt (14)  
  TBA (v. Vestal) (14)  
 

CASCADES

  Chris Wolsko (V. Gess-Newsome)  
 

EARTH, OCEAN & ATMOSPHERIC SCIENCES (eff. 10/2011) - formerly Oceanic & Atmospheric Sciences

Robert Allan, Earth, Ocean & Atmospheric Sciences (13) Kelly Benoit-Bird, Earth, Ocean & Atmospheric Sciences (14) Lorenzo Cianelli (v. Haggerty) Earth, Ocean & Atmospheric Sciences (09/15)
Kaplan Yalcin, Earth, Ocean & Atmospheric Sciences (13) Yvette Spitz, Earth, Ocean & Atmospheric Sciences (14) Alan Mix, Earth, Ocean & Atmospheric Sciences (15)
 

EDUCATION

Nell Winokur O'Malley (v. Beedlow) (08/13)    
 

ENGINEERING

Daniel Cox, Civil & Construction Engineering (14) Cora Borradaile, Electrical Engineering & Computer Sci. (14) Kate Hunter-Zaworski, Civil & Construction Engr. (15)
Carlos Jensen, Electrical Engineering & Computer Sci. (14) Karti Mayaram, Electrical Engineering & Computer Sci. (14) Chris Higgins (v. Metoyer), Civil & Construction Engr. (09/15)
* Milo Koretsky, Chemical, Biological & Env. Engr. (13) Ellen Momsen, Women/Minorities in Engineering Program (11) Un-Ku Moon, Electrial Engr. & Computer Science (15)
David Trejo (v. Bailey), Civil & Construction Engineering Nancy Squires, Mechanical & Industrial Engineering (15) Rob Stone, Mechanical & Industrial Engineering (15)
 

EXTENSION

Wendy Hein, Clackamas County (11) Michael Bondi, Clackamas County (14) Carolyn Ashton, Benton County (15)
Nicole Anderson (v. Kaiser), Yamhill County (09/15) Maureen Quinn, Washington County (15) Robin Galloway, Linn County (15)
    Willie Riggs, Klamath County (15)
 

FORESTRY

Klaus Puettmann, Forest Ecosystems & Society (14) Eric Hansen, Wood Science & Engineering (14) Thomas Hilker, Forest Engineering Resources/Mgmt. (15)
  Terralyn Vandetta, College of Forestry Admin. (15) Scott Leavengood, Wood Sciences & Engineering (15)
 

HATFIELD MARINE SCIENCE CENTER

    Robert Suryan (15) resigning 12/31/15
 

LIBERAL ARTS

Peter Betjemann, English (13) John Edwards, Psychological Science (14) Mina Carson, History (12)
Nana Osei-Kofi (v. Tolar Burton), Difference, Power and Discrimination  Sebastian Heiduschke, Foreign Languages & Lits. (14) on sabbatical W & Sp 2016 - replace in 2015 Election Lori Cramer, Sociology (12) 
Marisa Chappell, History (13) Raymond Malewitz, Writing, Literature, and Film (14) Evan Gottlieb, School of Writing, Literature & Film (12)
Amy Koehlinger, History (15) Joseph Orosco, Philosophy (14) Joan Gross, Anthropology (14)
Ehren Pflugfelder, School of Writing, Literature & Film (15) Dwaine Plaza, Sociology (14) Anita Helle, School of Writing Literature/Film (15) resigned (12/15)
Tara Williams, English (13) Andrew Valls, Political Science (14) Rebecca Olson, School of Writing, Literature & Film (15)
 

LIBRARY

Ruth Vondracek (15)  Margaret Mellinger (v. Wirth) (7/28/15) Cheryl Middleton (v. Sutton) 7/29/15
 

PHARMACY

Adam Alani (13) Roberto Linares (14)  
 

PUBLIC HEALTH AND HUMAN SCIENCES (eff. 06/2011) - formerly Health & Human Sciences

Brad Cardinal, Biological and Population Health Sciences (13) JoAnne Bunnage (v. Eversole), Public Hlth & Human Sciences Adm (13) Anthony Wilcox, Biological & Population Health Sciences (15)
Michelle Mahana, Public Health & Human Sciences Admin. (13)    
Gloria Krahn (v. Settersten), Public Health & Human Sciences Admin. (11/15)    
 

ROTC

    Donald Nisbett (15)
 

SCIENCE

Bill Bogley, Mathematics (13) Kevin Ahern, Biochemistry & Biophysics (14)  
Dee Denver, Integrative Biology (13) Claire Colvin, Science Administration (14)  
Sally Hacker, Integrative Biology (13) Julie Greenwood, Biochemistry & Biophysics (14)  
Oksana Ostroverkhova, Physics (14) * Bob Mason, Integrative Biology (11)  
Indira Rajagopal, Biochemistry & Biophysics (13) David McIntyre, Physics (14)  
 

STUDENT AFFAIRS

Melissa Yamamoto, Memorial Union Student Involvement (13) Jeff Kenney, Intercultural Student Services (14) Teresita Alvarez-Cortez, University Housing/Dining Svcs. (15)
  Robert Reff, Student Health Services (14) Daniel Newhart, Vice President for Student Affairs (15)
 

VETERINARY MEDICINE

Jennifer Warnock (v. Cebra) (v. D. Sisson) (11/15) Jill Parker (14)  
 

EX-OFFICIO MEMBERS

SENATE OFFICERS

EXECUTIVE COMMITTEE

Mary Cluskey, Interinstitutional Faculty Senator Mike Bailey, President John Becker-Blease (v. Gitelman) (15)
Cassie HUbbard,  ASOSU President Kate Halischak, President-Elect Nell Winkour O'Malley (15)
Sabah Randhawa, OSU Provost & Executive Vice President Dan Edge, Immediate Past President Bernadine Strik (15)
Ed Ray, OSU President Michael Beachley, Parliamentarian Bill Bogley (16)
  Henri Jansen (16)
  Andrew Valls (16)
  Mary Cluskey (15) (IFS)
 

INTERINSTITUTIONAL FACULTY SENATORS

Mary Cluskey (15)
Jay Noller (16)
Dwaine Plaza (17)
 
Total Faculty Senators: 132
 
12/30/2015