FACULTY SENATE MEMBERSHIP – OREGON STATE UNIVERSITY
 

Underlined names are newly-elected or re-elected for a term starting in January 2016; names marked by an asterisk (*) are serving for a second consecutive term; year in parentheses, i.e., (14), after a Senators name indicates year present continuous membership began, in January unless otherwise indicated. Typically terms expire on December 31 of the year indicated at the head of each column. Shaded entries indicate mid-year replacements whose terms will expire on December 31 of the current year.

2016 PDF membership lists available here.

2016

2017

2018

 

 

 

 AGRICULTURAL SCIENCES

 

 

   Jeffry Hino, Ext & Exp Station Communications (14)

   Jay Noller, Crop & Soil Science (14)

   Sujaya Rao, Crop & Soil Science (14)

   TBA (v. John Selker)

* Bernadine Strik, Horticulture (16)

   TBA (v. Susan Capalbo)

* James Cassidy, Crop & Soil Science (15)

   Ricardo Mata-Gonzalez, Animal & Rangeland Sci. (15)

   Robert McGorrin, Food Science & Technology (15)

  Jay Pscheidt, Botany & Plant Pathology (15)

  Jeff Sherman, Outreach & Engagement (15)

   Jeff Chang, Botany & Plant Pathology (16)

   Penny Diebel, Applied Economics (16)

   Katie Gaebel, Agricultural Sciences Administration (16)

   Lisbeth Goddik, Food Science & Technology (16)

   Patrick Hayes, Crop & Soil Science (16)

   Dana Sanchez, Fisheries & Wildlife (16)

 

 ASSOCIATED FACULTY

 

 

   Gigi Bruce, Special Assistant to the Provost (16)

* Donna Chastain, Human Resources (11)

   Karren Cholewinski, Budget & Fiscal Planning (14)  

   Kim Cholewinski, Health Sciences Business Ctr. (15)  

   Shirley Chow, Research Office

* Jon Dorbolo, Media Services (11)

  TBA (v. Scott Etherton) 

  Robin Pappas, Center for Teaching & Learning (15)

* Jackie Bangs, International Programs (12)

* Anne Gillies, Equity & Inclusion (12)

   Rebecca Mathern, Registrar’s Office (15)

   Janet Nishihara, Academic Success & Engagement (15)

   Linda Powell, Finance & Administration (15)

   Linda Sather, Human Resources (15)

   Shelly Signs, University Events (15)

   Tracey Yee, Human Resources (15)

  

   Jack Breen, Agricultural Sci./Marine Sci. Business Ctr. (16)

   Kim Calvery, Post Award Administration (16)

   Michael Hansen, Budget & Fiscal Planning (16)

   Chrysanthemum Hayes, Academic Affairs (16)

   Kay Sagmiller, Center for Teaching & Learning (16)

 TBA (v. Mary Phillips)

TBA (v. Lisa Templeton)

 

 BUSINESS

 

 

  John Becker-Blease (14)

  Keith Leavitt (14)

  Pauline Schilpzand (15)

    Inara Scott (16)

   Christopher Akroyd (16)

   Amy Bourne (16)

 CASCADES

 

 

 

 

   Chris Wolsko  (16)

 EARTH, OCEANIC & ATMOSPHERIC SCIENCES

 

 

  Kelly Benoit-Bird (14)

  Yvette Spitz (14)

    Alan Mix (15)

  Angelicque White (v. Haggerty) (16)     

 Andrew Meigs (16)

 Tuba Ozkan-Haller (16)

 

 EDUCATION

 

 

 

   Lucy Arellano (16)

 

   Jennifer Bachman (16)

 ENGINEERING

 

 

   Cora  Borradaile,  Electrical Engr. & Computer Sci. (14)

   Karti Mayaram,  Electrical Engr. & Computer Science (14)

* Ellen Momsen, Women & Minorities Engr. Program (11)

  Nancy Squires, Mechanical & Industrial Engineering (15)

 

  Kate Hunter-Zaworski, Civil & Construction Engr. (15)

   Goran Jovanovic (v. Metoyer), Chem, Bio & Env. Engr. (16)

 * Un-Ku Moon,  Electrical Engr. & Computer Science (15)

   Rob Stone,  Mechanical & Industrial Engineering (15)

 

   Roberto Albertani, Mechanical & Industrial Engr. (16)

   Brian Bay, Mechanical & Industrial Engineering (16)

   John Gambatese, Civil & Construction Engineering (16)

   Shane Brown (v. Robert Paasch) Civil & Const./Engr. (10/13/16)

   Dorthe Wildenschild, Chem, Bio & Environmental Engr  (16)

 

 EXTENSION

   

 

   Michael Bondi, Extension Service Admin (14)

   Maureen Quinn, Washington County (15)

 

 Carolyn Ashton, Benton County (15)

 Robin Galloway, Linn County (15)

 Willie Riggs, Klamath County (15)

  

  

 

 

 FORESTRY

 

 

  Eric Hansen, Wood Science & Engineering (14)

  Terralyn Vandetta, College of Forestry Admin. (15)

   TBA (v. Hilker)

   Scott Leavengood, Wood Science & Engineering (15)

  

   Tamara Cushing, Forest Engr. Resources & Mgmt. (16)

   Chris Knowles,  Wood Science & Engineering (16)

   Dave Shaw, Forest Engr. Resources & Mgmt.  (16)

 

 

 

HATFIELD MARINE SCIENCE CENTER

 

 

 

Sarah Henkel (16)

 LIBERAL ARTS

 

 

John Edwards, Psychological Science (14)

Raymond Malewitz, School of Writing/Literature/Film (14)

Joseph Orosco, Philosophy (14)

Dwaine Plaza, Sociology (14)

 Andrew Valls, Political Science (14)

   Mina Carson, History (12)

   Lori Cramer, Sociology (12)

* Evan Gottlieb, School of Writing, Literature & Film (12)

   Joan Gross, Anthropology (14)

   Juan Trujillo (v. Olson), World Lang/Cultures (16) eff 06/15/16

   Tristen Shay (v. Helle), Liberal Arts Student Services (16)

   Natchee Barnd, Ethnic Studies (16)

   Bradley Boovy, World Languages & Culture (16)

   Louie Bottaro, Liberal Arts Student Services (16)

   Marisa Chappell, History (16)

   Michelle Inderbitzin, Sociology (16)

   Nana Osei-Kofi, Difference, Power & Discrimination (16)

 

 

 

 LIBRARY

 

 

 

  

   Steve Van Tuyl (16)

 PHARMACY

 

 

  Roberto Linares (14)

 

   Aleksandra Sikora (16)

 PUBLIC HEALTH AND HUMAN SCIENCES

 

 

* JoAnne Bunnage, Public Health & Human Sci. Admin. (13) 

  Kate MacTavish, Social & Behavioral Health Sciences (16)

  Siew Sun Wong, Social & Behavioral Health Sciences (16)

  

    Viktor Bovbjerg, Biological & Population Health Sci.  (16)

    Susan Carozza, Biological & Population Health Sci. (16)

    Anthony Wilcox, Biological & Population Health Sci. (15)

 

   Gloria Krahn, Public Health & Human Sci. Admin. (16)      

  TBA (v. Faith Vawter)

   Joonkoo Yun, Biological & Population Health Sciences (16)

 ROTC

 

 

 

   Donald Nisbett (15)

  

 

 

 

 SCIENCE

 

 

  Kevin Ahern, Biochemistry/Biophysics (14)

  Adel Faridani, Mathematics (12)

  TBA (v. Julie Greenwood)

* Bob Mason, Integrative Biology (11)  

  David McIntyre, Physics (14)    

   Kevin Gable, Chemistry (15)

* Henri Jansen, Physics (12)

* Andy Karplus, Biochemistry/Biophysics (12)

   Devon Quick, Integrative Biology (15)

   Enrique Thomann, Mathematics (15)

* Virginia Weis, Integrative Biology (12)

   Mary Beisiegel, Mathematics (16)

   Vrushali Bokil, Mathematics, (16)

   Janet Tate, Physics (16)

 

 

 

 

 

 

 STUDENT AFFAIRS

 

 

  Robert Reff, Student Health Services (14)

   Teresita Alvarez-Cortez, Univ. Housing/Dining Svcs. (15)

   Daniel Newhart, Vice President for Student Affairs (15)

   Stephen Jenkins, University Housing & Dining (16)

   Damoni Wright, Student Leadership & Involvement (16)

 

 

 

 VETERINARY MEDICINE

 

 

 Jill Parker (14)

    Michael Huber (16)

   Jana Gordon (16)

 

 

 

 

Ex-officio Members

Ron Adams, Interim OSU Provost & Exec. Vice President

Rachel Grisham, ASOSU President

Roger Nielsen, Interinstitutional Faculty Senator

Ed Ray, OSU President

 

Senate Officers

Kate Halischak, President

Bob Mason, President-Elect

Mike Bailey, Immediate Past President

Michael Beachley, Parliamentarian

 

Executive Committee

Bill Bogley ‘16

Henri Jansen ‘16

Andrew Valls ‘16

Jay Noller ’16 (IFS)

John Becker-Blease ‘17

David Bernell ‘17

TBA (v. Templeton) ‘17

 

 

 

 

Interinstitutional Faculty Senators

Jay Noller ‘16

Dwaine Plaza ‘17

Roger Nielsen ‘18

 

 

 

 

 

 

 

Total Faculty Senators: 132

12/02/2016