Faculty Senate Membership

Underlined names are newly-elected or re-elected for a term starting in January 2018; names marked by an asterisk (*) are serving for a second consecutive term; year in parentheses, i.e., (14), after a Senators name indicates year present continuous membership began, in January unless otherwise indicated. Typically, terms expire on December 31 of the year indicated at the head of each column. Bolded entries indicate mid-year replacements whose terms will expire on December 31 of the current year.

2018 2019 2020
AGRICULTURAL SCIENCES
Jeff Chang, Botany & Plant Pathology (16) Jennifer Alix-Garcia, Applied Economics (18) David Bohnert, Burns Experiment Station (18)
Penny Diebel, Applied Economics (16) Clinton Epps, Fisheries & Wildlife (18) John Bolte, Biological & Ecological Engineering (18)
Katie Gaebel, College of Ag Sci. (16) Jennifer Field, Environmental & Molecular Toxicology (17) Scott Heppell, Fisheries & Wildlife (18)
Lisbeth Goddik, Food Science & Technology (16) Dawn Moyer, Ag. Education & General Ag. (18) *Ricardo Mata-Gonzalez, Animal & Rangeland Sciences (15)
Dana Sanchez, Fisheries & Wildlife (16) Ganti Murthy, Biological & Ecological Engineering (18) Christopher Mundt, Botany & Plant Pathology (18)
  James Sterns (v. Rao), Applied Economics (18) Jay Noller, Crop & Soil Science (18)
  Jennifer Alexander (v. Simonich), Exp. Stations Comms. (18) Joy Waite-Cusic, Food Science & Technology (18)
 
ASSOCIATED FACULTY
Jack Breen, Agricultural Science/Marine Science Business Center (16) Edith Birky, Human Resources (18) *Rebecca Mathern, Registrar’s Office (15)
Shaun Bromagem, Bus. & Engr. Business Ctr. (18) Alfonso Bradoch, Extended Campus (17) Jock Mills, Government Relations (18)
Kim Calvery, Post Award Administration (16) *Gigi Bruce, Special Assistant to the Provost (14) Robin Pappas, Information Services (18)
Michael Hansen, Budget & Fiscal Planning (16) Justin Fleming, Transportation (18) Heather Riney, Human Resources (18)
Chrysanthemum Hayes, Undergraduate Studies (16) Christina McKnight, Enterprise Risk Services (18) *Shelly Signs, University Events (15)
Kay Sagmiller, Center for Teaching & Learning (16) Jasmina Milic, Procurement, Contract/Materials Mgmt. (18) Lisa Silbernagel, Health Sciences Business Center (18)
Jane Waite, Social Justice & Search Advocate (18) Shannon Riggs, Extended Campus (17) Scott Vignos, Office of Equity and Inclusion (18)
    *Tracey Yee, Human Resources (15)
 
BUSINESS
Christopher Akroyd (16) Brigitte Cluver (17)  
Amy Bourne (16) Violetta Gerasymenko (17)  
  Malcolm LeMay (17)  
  Charles Murnieks (17)  
 
CASCADES
Jeff Gautschi (v. Hagen) 8/31/2018    
Chris Wolsko (16)   Nicholas Dahl (18)
    Kara Witzke (18)
 
EARTH, OCEAN & ATMOSPHERIC SCIENCES
Andrew Meigs (16) Edward Dever (17) Frederick Colwell (18)
Tuba Ozkan-Haller (16)   Alyssa Shiel (18)
    Katie Watkins-Brandt (18)
 
EDUCATION
Jennifer Bachmen (16)   Wendy Aaron (18)
 
ENGINEERING
Roberto Albertani, Mechanical & Industrial Engineering (16) Matthew Johnston, Electrical Engineering & Computer Science (17) Ben Lee, Electrical Engr. & Computer Sci. (18)
Brian Bay, Mechanical & Industrial Engineering (16) Christine Kelly, Chemical, Biological & Environmental Engineering (17) Robert Paasch, Mechanical & Industrial Engr. (18)
John Gambatese, Civil & Construction Engineering (16) Kartikeya Mayaram, Electrical Engineering & Computer Science (17) David Porter, Mechanical & Industrial Engr. (18)
Michael Scott, Civil & Construction Engineering (17) Nancy Squires, Mechanical & Industrial Engineering  
Dorthe Wildenschild, Chemical, Biological & Environmental Engineering (16) Harry Yeh, Civil & Construction Engineering (17)  
 
EXTENSION
Elissa Wells, Coos County (18) Clive Kaiser, Umatilla County (18) Sergio Arispe, Malheur County (18)
    Wendy Hein, Clackamas County (18)
 
FORESTRY
Tamara Cushing, Forest Engineering, Resources & Management (16) Jeffery Hatten, Forest Engr., Resources & Mgmt. (18) Laurence Schimleck, Wood Science & Engineering (18)
Chris Knowles, Wood Science & Engineering (16)    
Dave Shaw, Forest Engineering, Resources & Management (16)    
 
HATFIELD MARINE SCIENCE CENTER
Sarah Henkel (16)   Jessica Miller (18)
 
LIBERAL ARTS
Natchee Barnd, Ethnic Studies (16) Amy Below, Political Science (17)

Roger Hammer, Sociology (18)

Bradley Boovy, World Languages & Culture (16) Patti Duncan, Women, Gender & Sexuality Studies (17)

Rena Lauer, History (18)

Marisa Chappell, History (16) *Joseph Orosco,  Philosophy (14) Mehra Shirazi, Women, Gender & Sexuality Studies (18)
Michelle Inderbitzin, Sociology (16) *Dwaine Plaza, Sociology (14)  
Mata Maldonado, Ethnic Studies (17) Larry Roper, Liberal Arts Administration (17)  
Nana Osei-Kofi, Difference, Power & Discrimination (16) Juan Antonio Trujillo, World Language & Cultures (17)  
 
LIBRARY
Steve Van Tuyl (16)    
 
PHARMACY
Aleksandra Sikora (16) *Roberto Linares (14)  
 
PUBLIC HEALTH AND HUMAN SCIENCES
Kimberly Hannigan-Downs, Biological & Population Health Sciences (17) Jeffrey Bethel, Biological & Population Health Sciences (17) Sunil Khanna, Bio & Pop Health Sciences (18)
Gloria Krahn, Public Health & Human Sciences Administration (16) Jeff Luck, Social & Behavioral Health Sciences (17) Katherine MacTavish, Social & Behavioral Health Sci. (18)
Joonkoo Yun, Biological & Population Health Sciences (16)    
 
ROTC
TBA    
 
SCIENCE
Vrushali Bokil, Mathematics (16) Bill Bogley, Mathematics (17)  
Elaine Cozzi, Mathematics (17) Adel Faridani, Mathematics (12)  
Malgo Peszynska (v. Tate), Mathematics (18) Stephen Giovannoni, Microbiology (17)  
Vincent Remcho, Chemistry (17) Alix Gitelman, Science (17)  
Holly Swisher, Mathematics (17) *David McIntyre, Physics (14)  
TBA (v. Beisiegel) (16) Mina Ossiander, Mathematics (17)  
  Lyn Riverstone, Mathematics (17)  
 
STUDENT AFFAIRS
Stephen Jenkins, University Housing & Dining Services (16)

Reagan Le, Diversity & Cultural Engagement (18)

Grace Atebe, Office of International Programs (18)
Charlene Martinez (v. Kenney), Div. & Cultural Engmnt (18) Natalie Nakic, Academic Services for Student Athletes (18) Dorian Smith, Educational Opportunities Program (18)
Damoni Wright, Student Leadership & Involvement (16)    
 
VETERINARY MEDICINE
Jana Gordon (16) Manoj Pastey (18) Milan Milovancev (18)
     
Ex-Officio Members Senate Officers Executive Committee
John Bailey, Executive Committee Jon Luis Dorbolo, President John Bailey '18
Mike Bailey, OSU Board of Trustees Alix Gitelman, President-Elect JoAnne Bunnage '18
Justin Bennett, ASOSU President Bob Mason, Immediate Past President Dwaine Plaza '18 (IFS)
JoAnne Bunnage, Executive Committee Michael Beachley, Parlimentarian Devon Quick '18
John Edwards, Executive Committee    Vrushali Bokil '19
Ed Feser, OSU Provost & Exec. Vice President   John Edwards '19
Goran Jovanovic, Executive Committee   Jeff Sherman '19
Devon Quick, Executive Committee    
Ed Ray, OSU President    
Jeff Sherman, Executive Committee    
     
 
Interinstitutional Faculty Senate    
Dwaine Plaza '18    
Jay Noller '19    
Goran Jovanovic '19    
 
Total Faculty Senators: 132